Včelí vosk.

Vosk obsahuje až 284 různých složek. Ne všechny byly identifikovány, ale asi 111 z nich jsou látky těkavé. Včelí vosk je velmi složitá směs uhlovodíků, esterů vyšších mastných kyselin s vyššími alkoholy, volných mastných kyselin, sterolů, barviv a aromatických látek.

Při tvorbě díla včela doslova potí vosk na voskových zrcátkách na spodní straně

3 - 6. článku (tergit) zadečku. Chitinová stěna zrcátek je perforovaná mikroskopickými otvory, jimiž po zvýšené námaze tryská sekret jako čerstvý vosk. Na vzduchu tuhne a ve formě šupinky přebírá anatomický tvar zrcátka.

Hmotnost jedné, 0,5 mm silné, šupinky se pohybuje v rozmezí 0,8-2 mg. Energetická (metabolická) náročnost u produkce vosku je vysoká. Ke vzniku 1 kg vosku včely spotřebují 3,5-10 kg medu a kolem 50 g pylu.

Zdroj WIKIPEDIE






Čím dál víc včelařů se v dnešní době, snaží mít pro své včely, mezistěny z vlastního vosku. Vybudují si tak postupně vlastní koloběh vosku, do kterého se nedostane vosk neznámého původu.

Tento koloběh vosku však nemůže být uzavřený koloběh, ve kterém se vosk točí po desetiletí a hromadí se v něm rezidua (zbytky) tak zvaných léčiv a agrochemikálií, tak jako je to při výměně vosku za mezistěny, ale musí to být voskový cyklus otevřený.

To znamená na mezistěny z vlastního vosku si vybrat vosk z trubčiny, víček a panenských medníkových plástů a vosku ze zaplodovaných plástů, které prošly tzv. léčením chemikáliemi se zbavit, nebo po vyčištění z nich nadělat svíčky.

 Je také možné získat pěkný čistý vosk i na výrobu mezistěn z vyřazených několikrát zaplodovaných souší, tak že vosk vyčistíme kyselinami. Po dvojím přetavení ve vodě je bezpečně použitelný a včely s ním nemají problém.

Včelí vosk čistím (hlavně na výrobu svíček) podle článku Ing. Václava Smělého, který byl uveřejněn ve Včelařství č. 8/2013, str. 260.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky