Čištění vosku.



Při základním čištění vosk rozpustím v horké měkké, nejlépe dešťové vodě. Používám nerezový hrnec. Na 2 Kg vosku dávám 1 l vody a je možné přidat 10 ml 20% kyseliny sírové. Kyselina zabraňuje vzniku vápenatých mýdel a lépe se uvolní hrubé nečistoty. Také mnohé prameny uvádí, že odbourává z včelího vosku rezidua chemických látek použitých při konvenční léčbě včel (Varidol) a rezidua agrochemikálií.

Když je vosk pěkný čistý, z parního tavidla nebo z vařáku, z víček nebo z panenských plástů, stačí jej jenom jednou přetavit v čisté vodě. Po krátkém mírném varu naleju přes cedník do plastového kbelíku, kde nechám vosk vychladnout. V cedníku se zachytí hrubé nečistoty. Poté kbelík s voskem umístím v teple, aby drobné nečistoty měly čas klesnout na spodek koláče, dřív než vosk ztuhne. 

 





Včelí vosk čistím (hlavně na výrobu svíček) podle článku Ing. Václava Smělého, který byl uveřejněn ve Včelařství č. 8/2013, str. 260.

Vosk musí pěnit, protože jak uvádí ing. Smělý, chemická reakce probíhá na rozhraní bublinek vody a vosku. Pokud je vosk hodně tmavý je možné dávku kyseliny šťavelové zdvojnásobit, nebo celý proces opakovat. 

Po vychladnutí najdeme na spodní straně koláče porézní vrstvu vosku, s obsahem nejmenších nečistot a barviv, které je možné lehce odstranit oškrabáním.




A tady je stejná sestava voskových koláčů jako na obr. 1 po vyčištění. Vlevo vosk ze starých zaplodovaných plástů, vpravo z roztavených zakoupených mezistěn a vpředu kontrolní vlastní vosk z vybraných vyřazených souší jednou přetavených ve vodě..

Tímto poměrně nenáročným způsobem je možné i ze silně znečištěných souší, získat kvalitní čistý a krásně žlutý vosk, který je možné použít nejen na domácí výrobu svíček, ale po jednom přetavení ve vodě i na výrobu mezistěn.




Obr. 1. Ukázka různé kvality vosku.

Vlevo - vosk ze starých plodových plástů po základním čištění.

Vpravo - ve vodě roztavené mezistěny od výrobce mezistěn.

Vpředu - vlastní vosk z vybraných vyřazených souší jednou přetavených ve vodě.








Znečištěný vosk jako je na obr. 1. vlevo a vpravo dál čistím kyselinou šťavelovou. Kyselina fosforečná se používá, jen když je vosk znečištěn oxidy kovů. Na 2 Kg vosku dávám 1 l vody,   10 g kyseliny šťavelové, která odstraňuje hnědá barviva ve vosku a pokud je vosk zbarven oxidy železa, tak 10 ml kyseliny fosforečné. Jestliže nepoužíváte staré rezaté hrnce na tavení vosku, pak by oxidy železa ve vosku být neměly a kyselinu fosforečnou nepoužívám. Směs přivedu k varu a za stálého míchání vařím 5 až 10 minut.





Na tomto obrázku vidíme levý a pravý koláč z obr. 1. Vrstva nečistot je téměř stejná na obou koláčích, jak na levém ze starých zaplodovaných plástů, tak na pravém z roztavených mezistěn od výrobce mezistěn. Roztavením zakoupených mezistěn si můžeme ověřit jak výrobci mezistěn vosk čistí. 

V dalším kroku je potřeba vosk alespoň jednou přetavit v čisté měkké vodě, aby se z vosku vypláchly možné zbytky kyselin, protože přetavený vosk ve vodě, obsahuje určité procento vody s obsahem kyselin, i po vychladnutí. 



Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky